Blog Savoir-vivre pogrzebowy – co robić, a czego nie wypada

Savoir-vivre pogrzebowy – co robić, a czego nie wypada

Ostatnie pożegnanie to bardzo trudny czas, w którym pogrążeni w smutku i rozpaczy staramy się uczcić pamięć zmarłego i wspierać bliskich w okresie żałoby. W trakcie ceremonii pogrzebowej wymaga się oddania należytego szacunku zmarłemu, a także odpowiedniego zachowania. W tym artykule postaramy się przedstawić co należy, a czego nie zaleca się robić w trakcie ostatniej posługi. Poniższych zasad powinno się przestrzegać, aby wyrazić szacunek nie tylko zmarłemu, ale również i jego rodzinie.


Ubiór

Podstawą właściwego zachowania na pogrzebie jest zadbanie o odpowiedni strój. Ubiór powinien być skromny, elegancki, w stonowanych kolorach. Nie musi być to kolor czarny, który zarezerwowany jest dla najbliższej rodziny. Można wziąć pod uwagę kolory takie jak granat czy grafit. Mężczyznom zaleca się ciemny garnitur, do tego elegancka biała koszula oraz czarny krawat. W przypadku kobiet, najlepszym rozwiązaniem może być sukienka, garsonka bądź garnitur, ale powinno się pamiętać o stonowanym klimacie, a także o zakryciu ramion i o tym, by nie eksponować dużego dekoltu. Powinno się zachować powściągliwość w kwestii doboru biżuterii (im mniej tym lepiej), a makijaż powinien być skromny. Unikajmy jaskrawych kolorów i wzorów, krzykliwych strojów, które mogą być nieodpowiednie w tym smutnym dniu. Dotyczy to także dzieci i młodzieży. W sytuacji śmierci osób młodych, dopuszcza się ubiór jaśniejszych kolorów.

 

Punktualność

Na pogrzeb powinno się przyjść kilka, a nawet kilkanaście minut wcześniej, aby móc spokojnie zająć miejsce w kościele lub kaplicy mając na uwadze, że pierwsze rzędy są zarezerwowane dla najbliższej rodziny. Nie wypada spóźnić się na ceremonię pogrzebową lub też wyjść w trakcie trwania. W sytuacji spóźnienia, należy po cichu, niezauważalnie wejść na ceremonię, nie rozpraszając przy tym pozostałych żałobników i zająć miejsce w ławce jak najbliżej wejścia.

 

Wyrazy współczucia, kondolencje

Wsparcie i obecność drugiej, szczególnie bliskiej osoby ma nieopisaną wagę. Czasami krótkie „Jestem przy Tobie”, „Możesz na mnie liczyć” potrafi bardzo pomóc drugiej osobie. Pamiętajmy jednak, że źle dobrane, zbędne treści mogą być źle odebrane przez rodzinę zmarłego. Słowa współczucia i wyrazy wsparcia można wyrazić również wypowiedziami takimi jak np.:

„Przykro mi z powodu Waszej straty”

„Moje serce jest z Wami w tym trudnym czasie”.

Starajmy się, aby przekaz był szczery, taktowny, ciepły, ale bez zbędnych słów, które mogą ranić uczucia innych osób.

Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych wypada podać rękę rodzinie zmarłego i złożyć kondolencje osobiście. Jeśli jest duża ilość osób, należy poczekać spokojnie na swoją kolej. Nie należy pytać o samopoczucie żałobników, o szczegóły śmierci czy wyrażać niepokój o to, co będzie dalej. Zdarza się jednak, że członek rodziny prosi po ceremonii pogrzebowej o to, by nie składać kondolencji. Taka informacja może być również umieszczona w zawiadomieniu o pogrzebie. Należy wówczas ustosunkować się do prośby rodziny pogrążonej w żałobie i ją uszanować.

Nie zapominajmy również o wyrażeniu wsparcia i gotowości do pomocy.

Jeśli jesteśmy w wystarczająco bliskiej relacji z rodziną zmarłego, możemy zaproponować odwiedziny, wspólny spacer czy też przygotowanie posiłku, aby w jakikolwiek sposób wesprzeć opłakującego.

 

Wzruszenia i płacz

Na ceremonii pogrzebowej emocje mogą nas przytłoczyć. Jeśli czujemy się wzruszeni, mamy potrzebę, by się rozpłakać, nie powinniśmy się tego wstydzić. Należy jednak pamiętać, aby zachować powagę i nie przeszkadzać innym osobom w przeżywaniu żałoby. Jeśli nasza reakcja jest bardzo silna, możemy pozwolić sobie na krótkie wyjście z kościoła lub kaplicy, aby się uspokoić.

Kwiaty na pogrzeb

Pamiętajmy, że wieńce oraz największe wiązanki zarezerwowane są dla najbliżej rodziny jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące doboru kwiatów na ceremonię pogrzebową poświęciliśmy temu tematowi cały oddzielny artykuł zachęcamy do zapoznania się z nim – Kwiaty na ceremonię pogrzebową – jakie wybrać?

  

Postawa w kościele

W trakcie ceremonii pogrzebowej należy przestrzegać kilka następujących zasad. Nie należy rozmawiać głośno, nie korzystać z telefonów komórkowych ani innych urządzeń elektronicznych. Nie fotografujmy, nie filmujmy uroczystości, a już napewno bez zgody rodziny. Zachowajmy skupienie i szacunek dla zmarłego i innych osób biorących udział w ceremonii. Jest to chwila zadumy i skupienia.

 

Zachowanie na stypie

Po uroczystości pogrzebowej często odbywa się stypa lub spotkanie poświęcone wspomnieniom zmarłego. Warto pamiętać, że nie jest to czas na beztroskie rozmowy czy zabawę. Bądźmy życzliwi i gotowi wysłuchać historii i wspomnień, którymi dzielą się inni żałobnicy. Unikajmy tematów kontrowersyjnych i rozmów, które mogą ranić uczucia innych osób. Nie nadużywajmy alkoholu (jeśli takowy występuje).

 

Savoir-vivre na ceremonii pogrzebowej to jedno z najważniejszych aspektów okazywania szacunku dla zmarłego i jego rodziny. Właściwy strój, wyrazy współczucia, powaga, szacunek dla innych uczestników to podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać na pogrzebie. Pamiętajmy, że nasze zachowanie może wpływać na innych, dlatego warto być taktownym i życzliwym, aby wspomóc bliskich w trudnym okresie żałobnym.